+86-18862679789
Acasă / Știri / Știri din industrie / Cum să alegeți o linie de producție ACP necombustibilă de tip extrudare A2

Cum să alegeți o linie de producție ACP necombustibilă de tip extrudare A2

Tip de extrudare Zero absorbție de apă A2 Metal necombustibil (aluminiu) Linie de producție de panouri compozite: răspunsul scurt pentru producători

Un producător de panouri care a văzut că rezistența la exfoliere a unui lot de panouri A2 după un sezon de transport umed își dorește de obicei un lucru de la următoarea linie: un miez care să nu ia umiditate. Aceasta este ideea din spatele Tip de extrudare Zero absorbție de apă A2 Linie de producție de panouri compozite din metal necombustibil (aluminiu) de la Zhangjiagang Hongyang Machinery Equipment Co., Ltd. În loc să preseze foile umplute cu minerale într-o presă la cald, linia extrude miezul A2 continuu printr-un șurub, apoi îl laminează între coji de aluminiu.

Răspunsul scurt pentru cumpărători este acesta. Linia merită o privire atentă dacă prioritățile dumneavoastră sunt stabilitatea umidității, producția continuă și controlul intern al miezului. Producătorul raportează o absorbție de apă aproape de zero pentru miezul său extrudat, în comparație cu 3 până la 7% pentru miezurile convenționale A2. De asemenea, raportează viteze de extrudare de peste 3 m/min, panouri clasificate A2-s1,d0 atât conform GB 8624-2012, cât și EN 13501-1 și o rezistență la decojire de cel puțin 120 N/mm.

Linia este descrisă ca un sistem cu lanț complet cu trei ieșiri posibile: panouri compozite de aluminiu incombustibile A2 finisate, granule de miez A2 pentru fabricile care rulează deja echipamente de extrudare și role de miez A2 pentru producătorii de panouri care doresc să lamineze fără extrudare în interior. Producătorul afirmă o producție de panouri de 5.000 de metri pătrați pe zi. Această flexibilitate contează, deoarece un cumpărător poate intra în stadiul care se potrivește capacității actuale și se poate extinde mai târziu.

Acest ghid este scris pentru proprietarii de fabrici, inginerii de fabrici și managerii de achiziții care compară un producător, furnizor sau exportator de linii de producție de tip extrudare A2. Iată ce acoperă secțiunile de mai jos:

  • De ce absorbția de apă este punctul slab liniștit al miezurilor convenționale A2
  • Cum cuplarea supramoleculară permite extrudarea șurubului la încărcare mare de minerale
  • Cum se compară extrudarea cu producția prin presa la cald în ceea ce privește viteza și consistența
  • Cele trei ieșiri ale liniei și cărui cumpărător i se potrivește fiecare
  • Date tehnice, aplicații, reciclare și o listă de verificare pentru evaluarea furnizorilor

Alegeți acest tip de linie atunci când stabilitatea la umiditate și producția continuă contează mai mult decât rămânerea cu un proces familiar de presare la cald.

De ce contează zero absorbție de apă într-o linie de producție de panouri compozite din metal necombustibil (aluminiu) A2

Panourile A2 își obțin performanța la foc dintr-un miez cu conținut foarte ridicat de minerale. Acest conținut de minerale este, de asemenea, ceea ce face multe miezuri convenționale A2 poroase. Potrivit producătorului, aceste miezuri absorb aproximativ 3 până la 7% umiditate, iar absorbția continuă atâta timp cât umiditatea rămâne ridicată. Odată ce miezul reține apă, legătura adezivă dintre miez și pielea de aluminiu se poate slăbi, iar producătorul menționează o pierdere a rezistenței la exfoliere de peste 20% după expunerea la umiditate.

Unde apare problema

Efectul este rareori vizibil pe podeaua fabricii. Apare mai târziu, în locuri pe care un cumpărător nu le poate controla cu ușurință. Un palet traversează un ocean într-un recipient care transpiră la căldură. Un depozit de proiect lângă un port stochează panouri timp de câteva săptămâni înainte de instalare. O fațadă într-un climat umed se confruntă cu luni de aer umed înainte de finalizarea lucrărilor de etanșare. În fiecare caz, un miez care preia apă poate adăuga greutate, înmuia linia de legătură și crește riscul de delaminare a marginilor.

Transportul adaugă o problemă mai silențioasă. Creșterea în greutate de umiditate modifică greutățile de expediere, iar panourile deteriorate de la depozitarea umedă pot duce la respingerea livrărilor. Producătorul menționează pierderile logistice mai mici ca un beneficiu practic al unui miez care nu câștigă umiditate.

Tabelul de mai jos compară cifrele oferite de producător pentru miezurile convenționale A2 și miezul extrudat. Citiți-l ca o declarație a intenției de proiectare pe care cumpărătorii ar trebui să o confirme prin propriile teste de condiționare a umidității.

Comportarea la umiditate a miezurilor A2 0% 5% 10% 15% 20% 25% 3% Conv. scăzută 7% Conv. înalt aproape de 0% extrudat 20% Convențional nici unul extrudat Absorbția de apă a miezului Pierderea rezistenței la exfoliere după umezeală Convențional A2 core extrudat A2 core

Coloanele gri prezintă miezuri convenționale A2 la extremitățile inferioare și superioare ale intervalului de absorbție de 3 până la 7 procente, urmate de pierderea raportată a rezistenței la exfoliere de mai mult de 20 la sută după expunerea la umiditate. Coloanele roșii arată miezul extrudat la o absorbție aproape de zero, fără pierderi raportate de peeling. Pentru un producător dintr-o regiune umedă, această diferență poate schimba cantitatea de marjă necesară în planurile de depozitare și expediere. Linia de tip extrudare este construită în jurul acestei proprietăți, astfel încât cumpărătorii care o evaluează ar trebui să solicite date de condiționare a umidității care se potrivesc cu clima și tipul de proiect.

Întrebări de adresat oricărui furnizor despre umiditate

  • Cum se măsoară absorbția de apă și în ce condiții de umiditate și timp?
  • Care este rezistența la exfoliere înainte și după condiționare, pentru aceeași acumulare de panouri?
  • Cum sunt protejate marginile tăiate la fața locului?
  • Ce ghid de depozitare se aplică înainte de instalare?

Comportamentul la umiditate al miezului este un factor de calitate care apare după livrare, așa că testați-l înainte de a vă angaja la o tehnologie de bază.

Cum susține cuplajul supramolecular extrudarea șurubului la încărcare minerală ridicată

Extrudarea cu șurub este un proces familiar pentru materialele plastice, dar are o limită practică: atunci când cantitatea de umplutură crește foarte sus, topitura devine greu de prelucrat. Materialele A2 umplute cu minerale sunt exact în acest interval. Producătorul spune că tehnologia proprie cuplează retardanții anorganici de flacără cu polimeri organici la nivel molecular, ceea ce permite liniei să extrudă miezuri cu cel puțin 90% conținut anorganic.

De ce este un conținut ridicat de minerale

Clasificarea A2 impune limite stricte asupra cât de mult material combustibil poate conține un panou și modul în care se comportă în caz de incendiu. Un miez cu o pondere anorganică foarte mare are puțin material organic disponibil pentru ardere. Provocarea este de a menține acel miez suficient de flexibil pentru a fi procesat și laminat. Cuplarea celor două faze este modalitatea producătorului de a rezolva acest lucru.

Ce spun datele granule

Datele granulelor de miez declarate de producător
Articol Valoarea declarată
Compoziție Conținut anorganic de cel puțin 90 la sută
Ignifugare Evaluat A2
Prelucrare Extrudare cu două șuruburi sau cu un singur șurub
Ieșire zilnică 200 de tone pe 8 linii de producție

Graficul de mai jos arată compoziția declarată a granulelor ca un inel de progres. Face proporția ușor de văzut și oferă cumpărătorilor o referință simplă în timpul discuțiilor tehnice.

Compoziția granulelor de miez 90% continut anorganic ignifug anorganic și umplutură Cel puțin 90 la sută Liant polimeric organic și aditivi de proces Până la 10 la sută Compoziția așa cum este menționată în datele producătorului granulelor de bază.

Arcul roșu reprezintă ponderea anorganică de cel puțin 90 la sută, iar secțiunea gri mică arată liantul organic și aditivii. Deoarece ponderea anorganică este atât de mare, controlul procesului pe extruder contează mai mult decât pe liniile de plastic convenționale. Viteza de avans, viteza șurubului și profilul de temperatură influențează toate calitatea topiturii, iar experiența furnizorului cu aceste setări face parte din ceea ce cumpără un cumpărător. Solicitați o probă pe tipul de granule pe care intenționați să îl utilizați și întrebați cum înregistrează sistemul de control cuplul șurubului și temperatura de topire.

O pondere mare de minerale oferă valoare doar dacă procesul de extrudare rămâne stabil, așa că evaluați controlul procesului de către furnizor, nu doar rețeta.

Producția de tip extrudare A2 versus producția prin presa la cald: viteză și consistență

Cele mai multe panouri compozite A2 de pe piață sunt realizate prin formarea miezurilor umplute cu minerale într-o presă la cald și apoi prin lipirea miezului de piele. Această metodă este matură, dar este un proces stop-and-go. Calea de extrudare este continuă: granulele intră în extruder, miezul pleacă sub formă de rolă sau foaie, iar secțiunea de laminare îl leagă de învelișurile de aluminiu cu un film adeziv.

Producătorul oferă viteza de extrudare mai mare de 3 m/min, față de sub 2 m/min pentru formarea convențională prin presare la cald. Funcționarea continuă acceptă și consistența lotului, deoarece procesul nu repornește la fiecare ciclu de presare. Temperatura și grosimea se stabilesc într-o stare de echilibru, iar operatorii petrec mai mult timp monitorizând decât încărcării.

Pentru a concretiza diferența de viteză, graficul cu zone de mai jos transformă cele două viteze menționate în lungimea miezului produs într-o tură de 8 ore. Calculul folosește limitele de viteză menționate de producător, deci arată puterea minimă extrudată față de puterea maximă de presare la cald.

Lungimea cumulată a miezului pe o tură de 8 ore 0 500 1.000 1.500 0 1 2 3 4 5 6 7 8 Ore de alergare continuă Metri de miez 1.440 m 960 m Extrudare la 3 m/min Presa la cald la 2 m/min Calculat la limitele de viteză stabilite; Ieșirea reală depinde de lățime, timpi de nefuncționare și schimbări.

La 3 m/min, o linie care rulează timp de 8 ore produce aproximativ 1.440 de metri de miez, în timp ce un proces de presare la cald la 2 m/min produce aproximativ 960 de metri în același timp. Aceasta este o diferență de aproximativ 480 de metri pe schimb, sau aproximativ o jumătate mai multă putere la limitele declarate. În practică, ambele procese au timp de nefuncționare, schimbări și ajustări de lățime, astfel încât numerele reale vor diferi. Totuși, un cumpărător care intenționează să furnizeze proiecte mari de fațadă poate folosi această aritmetică pentru a compara cât de multă capacitate suplimentară ar putea adăuga o linie de producție de tip extrudare A2 unei fabrici.

Convențional A2 ACP compared with extruded A2, based on manufacturer data
Dimensiunea Convențional A2 ACP extrudat A2
Proces de bază Miez umplut cu minerale cu formare prin presare la cald Cuplaj supramolecular cu extrudare cu șurub
Absorbția apei 3 până la 7 procente, continuând în umiditate Aproape de zero
Rezistența coajelor după umiditate Pierdere de peste 20 la sută Nicio pierdere raportată
Flexibilitatea de bază Casant, poate crăpa când este îndoit Alungire bună, îndoibilă
Metoda lipirii Presa la cald cu folie adeziva Laminare la cald continuu cu folie adeziva
Viteza de productie Sub 2 m/min Peste 3 m/min
Consistența lotului Variație vizibilă Consistență ridicată în funcționare continuă
Reciclabilitate Dificil Proiectat pentru reutilizarea deșeurilor
Pierdere de transport Creșterea în greutate și deteriorarea din cauza umidității Pierderi mai mici, fără câștig de umiditate

Flexibilitatea de bază merită o notă proprie. Un miez fragil se poate crăpa atunci când panourile sunt direcționate și pliate pentru casetele de fațadă. Un miez cu o alungire mai bună este mai ușor de fabricat, ceea ce reduce repetarea la atelierul producătorului. Acest beneficiu din aval este ușor de trecut cu vederea atunci când se compară echipamentele numai în funcție de debit.

Extrudarea continuă modifică atât viteza, cât și consistența, așa că comparați împreună liniile de ieșire pe schimb și variația lotului.

Ce produce linia de producție de tip extrudare A2: panouri, granule și role de miez

Hongyang descrie linia ca un sistem cu lanț complet de la granule la panouri finite. Sensul practic este că trei produse diferite pot ieși din aceeași tehnologie, iar un cumpărător poate decide care dintre ele se potrivește afacerii.

Panouri compozite din aluminiu incombustibil A2

Panoul finit folosește un miez anorganic extrudat A2 între coji metalice. Producătorul declară o capacitate de 5.000 de metri pătrați pe zi și enumeră referințe de certificare conform EN 13501-1, GB 8624-2012, BS 476 și ASTM E84. Acesta este traseul pentru un producător care dorește să ruleze întregul proces sub un singur acoperiș.

Granule de miez incombustibile A2

Granulele sunt forma brută a miezului. Sunt făcute pentru producătorii care au deja linii de extrudare și doresc să producă miezuri A2 pe echipamentele pe care le dețin. Producătorul afirmă o producție de granule de 200 de tone pe zi pe 8 linii de producție.

Role cu miez incombustibil A2

Rolele de miez sunt miez extrudat continuu pe o rola, gata pentru laminare la cald cu piese metalice. Sunt destinate producătorilor de panouri compozite care doresc să renunțe la extrudarea internă. Producția declarată este de 50 de tone pe zi de la o linie de producție, iar rolele pot fi utilizate și în alte structuri sandwich care au nevoie de un miez incombustibil.

Trei ieșiri ale liniei și cumpărătorului fiecare se potrivește
Ieșire Formă Capacitatea declarată Potrivit pentru
Panou compozit A2 Panou finisat, de 2 până la 6 mm grosime 5.000 de metri pătrați pe zi Producători care caută o linie completă
Granule de miez Granule gata de extrudare 200 de tone pe zi, 8 linii Fabrici cu linii de extrudare existente
Role de miez Miez continuu pe rola 50 de tone pe zi, 1 linie Producătorii de panouri care plasează numai

Compania spune că cumpărătorii pot achiziționa orice produs intermediar după cum este necesar. Acest lucru este util pentru producătorii care doresc să înceapă cu role de miez pentru a testa piața, apoi să adauge capacitatea de granule și extrudare atunci când volumele o justifică.

Începeți de la etapa în care fabrica dvs. este cea mai puternică și adăugați capacitate în amonte pe măsură ce cererea crește.

Despre Zhangjiagang Hongyang Machinery Equipment Co., Ltd.

Zhangjiagang Hongyang Machinery Equipment Co., Ltd. este o întreprindere națională specializată în cercetare și dezvoltare și producția de echipamente inteligente pentru materiale metalice compozite, oferind soluții sistematice pentru industria globală a materialelor de construcții. Fiind o unitate de redactare a standardului Panouri compozite metalice necombustibile pentru decorarea arhitecturală și membru permanent al consiliului al Branchului de metal al Federației Chinei de Materiale de Construcție, produsele de bază ale companiei cuprind trei sisteme tehnologice majore: linii de producție de panouri compozite din aluminiu rezistente la foc, mașini de miez de fagure de aluminiu și linii de producție de panouri metalice compozite compozite și compozite multifuncționale din aluminiu. linii de producție de panouri. Acestea acoperă 12 categorii de linii de producție de ultimă generație, inclusiv materiale rezistente la foc de calitate A2/B1, panouri compozite metalice 3D cu miez de aluminiu și produse din seria fagure din aluminiu.

Sprijinită de Centrul de Cercetare Tehnologică de Inginerie Suzhou și Stația de lucru pentru absolvenți ai provinciei Jiangsu, compania a construit trei platforme tehnologice: control de transmisie de precizie, sisteme inteligente de proces și design modular. Echipamentele sale au fost exportate în 45 de țări și regiuni, inclusiv Europa, Statele Unite, Orientul Mijlociu și Asia-Pacific, și a deservit 14 dintre cei mai mari 20 producători de materiale metalice compozite din lume. Compania deține certificarea sistemului de management al calității ISO 9001 și certificarea CE, oferă un răspuns global de urgență de 48 de ore și raportează cicluri de punere în funcțiune cu aproximativ 30% mai scurte decât standardul din industrie. Deține 70 de brevete de bază.

Profilul companiei dintr-o privire
Articol Detaliu
Categorii de produse 12 categorii de linii de producție high-end
Acoperirea exportului 45 de țări și regiuni
Brevete de bază 70
Certificare de calitate ISO 9001 și CE
Răspunsul serviciului Răspuns global de urgență de 48 de ore

În calitate de producător și exportator de linii de producție de tip A2 de extrudare directă din fabrică, compania acceptă achiziții cu ridicata, personalizarea proiectelor OEM și servicii pe termen lung. Deținerea procesului de la granule de miez la panouri finite permite unui omolog să se ocupe de proiectare, furnizare și instruire.

Un producător care controlează granulele, rulourile de miez și panourile finite intern poate sprijini cumpărătorii în fiecare etapă a unui proiect de linie.

Date tehnice de verificat înainte de a selecta o linie de producție de panouri compozite din metal necombustibil (aluminiu) A2

Datele tehnice le spun cumpărătorilor ce este menit să realizeze panoul și ce va trebui să verifice echipa lor de calitate. Producătorul publică următoarele valori pentru panoul său de tip extrudare A2, raportate ca date de testare terță parte conform standardelor menționate.

Proprietățile panoului publicate de producător
Proprietate Standard Valoare
Grosimea totală GB/T 17748-2008 2, 3, 4, 5 sau 6 mm
Grosimea pielii din aluminiu GB/T 17748-2008 0,2, 0,3, 0,4 sau 0,5 mm
lățime Nu este specificat Până la 2000 mm, personalizabil
Clasificarea incendiilor GB 8624-2012 A2-s1,d0
Clasificarea incendiilor EN 13501-1 A2-s1,d0
Clasificarea incendiilor BS 476 părțile 6 și 7 Clasa 0 și Clasa 1
Arderea la suprafață ASTM E84 Clasa 1, răspândirea flăcării 25 sau mai mică, fum dezvoltat 50 sau mai jos
Fațadă incendiu la scară largă NFPA 285 Înregistrat ca trecere
Puterea de peeling GB/T 17748 Cel puțin 120 N/mm
Rezistența la încovoiere GB/T 17748 Cel puțin 150 MPa
Acoperire facială Nu este specificat PVDF, PE sau personalizat

Cum să citiți clasificările de incendiu

În A2-s1,d0, partea A2 indică o contribuție limitată la foc, partea s1 indică o producție scăzută de fum, iar d0 indică nicio picătură de flăcări în test. BS 476 Clasa 0 și Clasa 1 sunt referințe utilizate pe mai multe piețe care au moștenit standardele britanice, iar ASTM E84 este un test de ardere la suprafață utilizat pe scară largă în America de Nord. NFPA 285 este un test de fațadă la scară completă care verifică modul în care se comportă un ansamblu de perete, nu doar panoul în sine.

Ce trebuie confirmat cu furnizorul

  • Că rapoartele de testare acoperă aceeași grosime, piele și acoperire ca și produsul planificat
  • Ce laborator de testare a emis fiecare raport și la ce dată
  • Indiferent dacă rezultatul asamblarii fațadei se aplică designului peretelui dvs. sau numai construcției testate
  • Cum înregistrează fabrica rezistența la exfoliere și rezistența la încovoiere în timpul producției

Rezultatele testului de incendiu se aplică configurației care a fost testată. O modificare a grosimii pielii, a stratului de acoperire sau a filmului adeziv poate conta pentru unele teste, așa că cumpărătorii ar trebui să alinieze lista de rapoarte cu gama de produse dorită la începutul proiectului.

Potriviți fiecare raport cu acumularea exactă a panoului pe care intenționați să o vindeți înainte de a vă baza pe o clasificare într-o licitație.

Scenarii de aplicare pentru panouri compozite incombustibile A2 extrudate

Producătorul enumeră cinci scenarii pentru panourile realizate pe această linie. Fiecare se conectează la o preocupare diferită a cumpărătorului și fiecare afectează modul în care un producător își planifică efortul de vânzare.

Fațade de clădiri înalte

Proiectele înalte necesită adesea materiale rezistente la foc, iar specificatorii caută clasificări precum A2-s1,d0. Un producător de panouri care deservește acest segment beneficiază de o documentație completă și de loturi consistente, deoarece un singur proiect poate avea nevoie de multe mii de metri pătrați livrați în luni de zile.

Clădiri comerciale, hoteluri, spitale și unități de învățământ

Aceste tipuri de clădiri poartă o ocupare ridicată și reguli stricte de evacuare, astfel încât placarea necombustibilă este frecvent specificată. În regiunile umede sau zonele de coastă, un miez care nu absoarbe umezeala ajută la susținerea aspectului și a legăturii pe termen lung a panoului.

Proiecte de renovare

Multe proiecte de renovare respectă cerințele actualizate de siguranță la incendiu și înlocuiesc placarea mai veche. Panourile cu o bună îndoire sunt mai ușor de fabricat în forme personalizate pentru condiții de modernizare, ceea ce poate ajuta instalatorii atunci când dimensiunile nu sunt uniforme.

Producători orientați spre export

Producătorii care vând în mai multe regiuni au nevoie de panouri care pot îndeplini diferite sisteme de clasificare. Producătorul listează referințe de testare din China, Uniunea Europeană, Regatul Unit și Statele Unite, care sprijină conversațiile cu cumpărătorii de pe acele piețe. Fiecare piață ar trebui totuși verificată pentru regulile de aprobare locale.

Proiecte mari de constructii

Proiectele mari au nevoie de aprovizionare constantă. Extrudarea continuă și un lanț integrat vertical ajută o fabrică să planifice timpii de livrare, deoarece materialele cheie provin din aceeași sursă și procesul nu depinde de ciclurile de presare în serie.

Potriviți punctele forte ale panoului cu scenariul: stabilitate la umiditate pentru locuri umede, consecvență pentru proiecte mari și clasificare documentată pentru export.

Considerații privind reciclarea și logistica pentru o linie de producție de tip A2 de extrudare

Manipularea materialelor face parte din orice decizie privind linia de producție și afectează modul în care o fabrică gestionează deșeurile și transportul. Producătorul afirmă că resturile de producție pot fi procesate și reutilizate în extrudarea miezului. Acest lucru închide o buclă pe care se spune că miezurile convenționale presate la cald o îngreunează, deoarece miezurile presate cu minerale grele sunt greu de reprocesat.

Producătorul observă, de asemenea, că resturile de instalare la locul clientului au valoare de reciclare. Pentru un producător care decupează panouri în casete, decupările sunt o parte reală a fluxului de material, iar un aranjament de preluare sau reutilizare poate reduce volumele de eliminare. Amploarea practică a acestui lucru depinde de sistemele de colectare și de regulile locale, așa că cumpărătorii ar trebui să discute aranjamentele direct cu furnizorul.

Întrebări care merită puse

  • Ce cotă de deșeuri poate fi returnată la extruder înainte ca calitatea să fie afectată?
  • Materialul reprocesat necesită manipulare sau testare specială înainte de reutilizare?
  • Cum ar trebui să fie separat metalul din piele de miez în timpul reciclării?
  • Ce ambalaj este recomandat pentru expedierile de export?

Din punct de vedere logistic, un miez care nu câștigă umiditate evită modificările de greutate și daunele pe care le poate provoca depozitarea umedă. Acest lucru face documentația de expediere mai simplă și poate reduce disputele la livrare. Acestea sunt beneficii care apar rar pe o fișă de date, dar apar în operațiunile zilnice.

Solicitați o procedură clară de reutilizare, deoarece beneficiile reciclării depind de detaliile procesului și nu numai de proprietățile materialului.

Compararea A2 extrudat cu opțiunile convenționale: o matrice de decizie

Deciziile tehnologice sunt mai ușoare atunci când compromisurile sunt vizibile. Matricea de mai jos grupează șase factori pe care cumpărătorii îi cântăresc în mod obișnuit atunci când compară producția convențională A2 prin presare la cald cu o linie de tip extrudare. Folosește propria comparație a producătorului ca sursă și adaugă un factor în care abordarea convențională are un avantaj.

Matricea de comparație calitativă Convențional A2 panou de presare la cald Tipul de extrudare panou A2 Umiditate stabilitate Scăzut Înalt Productie viteza Moderat Înalt lot consistenta Variabilă Înalt Miez flexibilitate Casant Bun Reciclabilitate Limitat Proiectat pentru reutilizare palmares in piata Stabilit Mai nou Roșu mai închis indică o evaluare mai puternică. Pe baza comparației producătorului, nu a datelor de laborator.

Producția de tip extrudare A2 are scoruri mai mari la stabilitatea umidității, viteză, consistență, flexibilitate și reciclabilitate, conform comparației producătorului. Producția convențională de presă la cald păstrează un avantaj în istoricul pieței, deoarece a fost folosită mai mult timp și mulți producători sunt familiarizați cu aceasta. Un cumpărător ar trebui să cântărească acești factori în raport cu condițiile locale. Într-o piață umedă cu comenzi mari de fațadă, primele cinci rânduri pot avea mai multă greutate decât familiaritatea. Pe o piață în care producătorii rezistă la materiale noi, efortul de vânzare pentru un nucleu mai nou poate avea nevoie de sprijin suplimentar, inclusiv material de instruire și panouri de mostre.

Este rezonabil să ceri furnizorului clienți de referință, panouri de mostre și o vizită la o linie de rulare. Vederea procesului în funcțiune oferă mai multe informații decât orice tabel și le permite inginerilor să verifice detalii precum calitatea marginilor și planeitatea suprafeței.

Tratați matricea ca pe un punct de plecare și înlocuiți evaluările cu propriile dvs. după o vizită la fabrică și testarea probelor.

Evaluarea furnizorilor, punerea în funcțiune și asistența post-vânzare

O linie de producție creează valoare doar atunci când atinge o producție stabilă. Hongyang oferă servicii de proiect, servicii la distanță și servicii la fața locului și oferă un răspuns global de urgență de 48 de ore. De asemenea, compania raportează cicluri de punere în funcțiune cu aproximativ 30% mai scurte decât standardele din industrie și deține 70 de brevete de bază, certificare ISO 9001 și certificare CE. Acestea sunt puncte de referință utile, iar cumpărătorii ar trebui să confirme modul în care se aplică la propriul proiect.

O listă de verificare practică de evaluare

  1. Definiți produsul pe care intenționați să îl vindeți mai întâi: panouri, rulouri sau un amestec.
  2. Confirmați clasificarea țintă și piețele pe care vor fi vândute panourile.
  3. Solicitați rapoarte de testare care se potrivesc cu grosimea, pielea și stratul dorit.
  4. Solicitați date privind umiditatea și rezultatele rezistenței la exfoliere.
  5. Examinați controlul procesului extruderului, inclusiv înregistrarea cuplului șurubului și a temperaturii de topire.
  6. Clarificați aprovizionarea cu materii prime: granule, role de miez sau amestec intern.
  7. Acordați în scris instruirea, punerea în funcțiune și testele de acceptare.
  8. Confirmați aranjamentele de asistență la distanță și planificarea pieselor de schimb.
Riscuri comune ale proiectului și modalități de reducere a acestora
Risc Cum arată Cum să-l reduc
Rapoarte de testare nepotrivite Clasificarea nu acoperă produsul vândut Potriviți fiecare raport cu acumularea exactă a panoului
Instabilitatea extruderului Variabilă core thickness or density Examinați controlul procesului și rulați loturi de probă
Umiditate exposure in transit Creșterea în greutate sau probleme de legătură la sosire Solicitați date de condiționare și sfaturi de ambalare
Accelerare lentă Ieșire grows slowly after installation Acordați etapele de referință și planurile de formare în contract
Ruta neclară a materiei prime Întârzieri în furnizarea de granule sau rulouri Decideți din timp între cumpărarea intermediarilor sau producerea acestora

Multe dintre aceste riscuri sunt mai ieftin de abordat în etapa de planificare, când configurația este încă flexibilă. Documentarea anticipată a așteptărilor facilitează, de asemenea, compararea furnizorilor în condiții egale.

Acordați în scris specificațiile, dovezile de testare și etapele de punere în funcțiune înainte de expedierea echipamentelor.

Explorați mai multe pe site-ul Hongyang

Cititorii care doresc să se uite la anumite mașini, linii conexe sau servicii pot folosi paginile de mai jos. Fiecare link deschide o pagină pe site-ul oficial al producătorului.

Alegerea unei linii de producție de tip extrudare A2 este o decizie legată de tehnologia materialelor la fel de mult ca și de mașini. Un furnizor care explică procesul de bază, împărtășește referințe de testare și oferă suport structurat pentru punerea în funcțiune oferă cumpărătorilor informațiile de care au nevoie pentru a compara opțiunile cu încredere.

Începeți cu piața țintă și specificațiile panoului, apoi aduceți o listă scrisă de cerințe la prima întâlnire tehnică.

Întrebări frecvente despre linia de producție a panourilor compozite incombustibile tip extrudare A2

Î1. Ce este o linie de producție de panouri compozite din metal necombustibil (aluminiu) cu absorbție zero de apă A2 de tip extrudare?

A1. Este un sistem de fabricație care extrude un miez incombustibil A2 printr-un șurub și îl laminează între învelișuri de aluminiu. Producătorul o descrie ca o linie cu lanț complet care poate produce granule de miez, role de miez și panouri finite.

Q2. Ce înseamnă absorbția zero de apă pentru panourile A2?

A2. Se referă la un miez care preia foarte puțină umiditate. Producătorul afirmă o absorbție aproape de zero pentru miezul extrudat, în comparație cu 3 până la 7 procente pentru miezurile convenționale A2 și nu raportează nicio pierdere a rezistenței la exfoliere după expunerea la umiditate. Cumpărătorii ar trebui să confirme acest lucru cu propriile teste de condiționare.

Q3. Ce clasificări de incendiu sunt listate pentru panou?

A3. Datele publicate afișează A2-s1,d0 conform GB 8624-2012 și EN 13501-1, Clasa 0 și Clasa 1 conform BS 476 părțile 6 și 7, Clasa 1 conform ASTM E84 și o trecere înregistrată conform NFPA 285. Verificați dacă fiecare raport se potrivește cu construcția panoului pe care intenționați să îl vindeți.

Î4. Cât de rapidă este extrudarea în comparație cu producția de presa la cald?

A4. Producătorul afirmă o viteză de extrudare peste 3 m/min, comparativ cu sub 2 m/min pentru formarea convențională prin presare la cald. Într-o tură de 8 ore, aceasta este de aproximativ 1.440 de metri față de 960 de metri la limitele declarate, înainte de oprirea și schimbările.

Î5. Pot cumpăra granule sau rulouri de miez în loc de linia completă?

A5. Da. Producătorul listează granule de miez A2 pentru fabricile cu linii de extrudare existente și role de miez A2 pentru producătorii de panouri care plasează numai. Capacitățile declarate sunt de 200 de tone pe zi pentru granule pe 8 linii și de 50 de tone pe zi pentru rulourile de miez dintr-o singură linie.

Î6. Ce dimensiuni de panou acceptă linia?

A6. Valorile publicate indică grosimea totală de 2 până la 6 mm, grosimea pielii de aluminiu de 0,2 până la 0,5 mm și lățime de până la 2000 mm, cu personalizare disponibilă. Acoperirile faciale includ PVDF, PE și opțiuni personalizate.

Î7. Ce sprijin oferă Hongyang după livrare?

A7. Compania oferă servicii de proiect, servicii la distanță și servicii la fața locului, cu un răspuns global de urgență de 48 de ore. De asemenea, raportează cicluri de punere în funcțiune cu aproximativ 30 la sută mai scurte decât standardul din industrie.

Știri